Rozgrywka dla dorosłych

Wsiąść do pociągu Europa - blog
Spędzanie czasu w domu bez technologii

Dzieci szybko się nudzą, czemu sprzyja deszczowa aura. Taką pogodą charakteryzuje się wiosna i jesień. W jaki sposób zapewnić rozrywkę pociechom bez wykorzystania technologii?

Książki nie są złe

Wielu osobom kojarzą się z lekturami szkolnymi oraz trudnym językiem literackim. Są jednak elastycznym pomysłem na spędzanie czasu, dopasowanym do potrzeb dziecka w każdym wieku. Pierwsze złe wrażenie ciężko zatrzeć, dlatego ważne jest zrozumienie źródła niechęci.

Dzieci nie lubią tradycyjnych opisów, skomplikowanego słownictwa oraz dłużyzn narracyjnych. Książka powinna być pełna akcji, barw oraz ulubionych bohaterów. Starsze pociechy posiadają spersonalizowany gust. Co dają książki? Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. To znany od wieków sposób na pobudzenie wyobraźni, poznawanie świata oraz powiększanie zasobu słownictwa. Starszych czytelników mogą dodatkowo relaksować, dzięki odejściu od codziennej rutyny.

Gry planszowe

Wspólna interakcja z maluchem jest ważnym elementem rodzicielstwa. Dzieci często pozostawia się z myślą, że zajmą się sobą same. Lepiej poświęcić im czas, na przykład poprzez wspólną grę w popularne planszówki.

Wsiąść do pociągu Europa to tytuł rozrywkowo-edukacyjny. Budowa własnej linii kolejowej pozwala na poznanie mapy Starego Kontynentu. Tego typu pozycje mają nieoceniony wpływ na przyswajanie wiedzy. Zapewniają z jednej strony rozrywkę, a z drugiej podświadomie “uczą” świata gry.

Alternatywą okażą się pozycje stricte zręcznościowe. Dzieci posiadają dobry refleks, a ruch zapewnia przypływ endorfin. Warto postawić na klasycznego Twistera albo bardziej wysublimowane Prawo dżungli. Tylko ostrożnie, rywalizacja będzie na pewno zażarta!

Kreatywne zabawy

Kreatywność to cecha bagatelizowana. Dawniej większą uwagę przykuwano do lekcji plastyki i techniki w szkole. Obecnie dzieci korzystają z dobrodziejstw technologii. W efekcie mają problem z ułożeniem trudniejszych puzzli albo kostki Rubika.

Wspomniano tu tylko dwa z całej listy przykładów. Wspólne wycinanki okażą się powodem do śmiechu. Kolorowanie rzeczywistego rysunku bez wskazówek powie nam wiele o dziecku i jego wyobraźni. Kreatywne zabawy to także tworzenie. Proste orgiami z powodzeniem zastąpi budowanie zamku w wirtualnym świecie.

Podsumowanie

Nie ma niczego złego w dostępie do technologii. Świat zmierza w stronę, w której jest ona powszechna. Warto przy wychowaniu dziecka pokazać mu inne możliwości. Wspólne zabawy w domu tworzą więź oraz pokazują zaangażowanie rodzica. Dla pociechy to z kolei szansa na oderwanie się od szklanego ekranu, który “mami go” na każdym kroku.